Tak wygląda droga Polaków do triumfu w Lidze Narodów [DRABINKA]

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / VolleyballWorld / Na zdjęciu: reprezentacja Polski
Materiały prasowe / VolleyballWorld / Na zdjęciu: reprezentacja Polski

W piątek poznaliśmy pozostałych półfinalistów Ligi Narodów. Wiemy tym samym, jak wygląda droga reprezentacji Polski do wywalczenia drugiego z rzędu złotego medalu tych rozgrywek. Zapowiada się ciekawa walka.

Rywalizacja w Lidze Narodów wkroczyła w decydującą fazę. Po emocjach związanych z fazą grupową osiem najlepszych zespołów zameldowało się w Atlas Arenie w Łodzi, by powalczyć w turnieju finałowym. W czwartek i piątek odbyły się ćwierćfinały, po których połowa drużyn pożegnała się z szansami na końcowy triumf.

Jako pierwsi miejsce w półfinale wywalczyli Japończycy. Brązowi medaliści ubiegłorocznej edycji LN pokonali  w trzech setach Kanadę i po raz drugi z rzędu zameldowali się w najlepszej "czwórce". Po raz piąty dokonali tego z kolei reprezentanci Polski. Mistrzowie Europy i obrońcy złota zmierzyli się w absolutnym hicie 1/4 finału z Brazylią. Pierwszy set padł łupem rywali, ale trzy kolejne przyniosły już zwycięstwo gospodarzy. Polacy zrewanżowali się tym samym Canarinhos za porażkę w fazie grupowej.

Emocji nie brakowało również w piątkowych starciach. Szczególnie w pojedynku Włochów z Francuzami, który rozstrzygnął się dopiero po pięciu setach. Italia w rezerwowym i bardzo młodym składzie postawiła się mistrzom olimpijskim, którzy w decydujących fragmentach wygrali siłą doświadczenia, triumfując 3:2.

Poziomem dramaturgii nie odstępował również ostatni ćwierćfinał. Faworytami byli w nim Słoweńcy, czyli zwycięzcy fazy grupowej, jednak rywale z Argentyny od początku pokazali, że nie oddadzą łatwo wygranej. Starcie to rozstrzygnęło się po pięciosetowej walce na korzyść Słowenii, która uzupełniła stawkę półfinalistów. Argentyna może mówić o ogromnym pechu, bowiem pod koniec czwartej partii miała piłkę meczową.

Znamy już tym samym układ drabinki w strefie medalowej Ligi Narodów. W pierwszym półfinale Polacy zmierzą się z Francuzami. Mecz ten odbędzie się w sobotę 29 czerwca o godzinie 17:00. Trzy godziny później na parkiet w Atlas Arenie wyjdą reprezentacje Japonii i Słowenii, które powalczą o drugie miejsce w decydującym starciu.

Walkę o medale tegorocznych rozgrywek zaplanowano z kolei na niedzielę 30 czerwca. O 17:00 spotkają się przegrani półfinałów, a stawką tego starcia będzie brązowy medal. Mecz o złoto rozpocznie się z kolei o godzinie 20:00 i polscy kibice zapewne liczą na to, że po raz drugi z rzędu w pojedynku o końcowy triumf zameldują się zawodnicy Nikola Grbić.

Drabinka fazy pucharowej Ligi Narodów:

Półfinały (sobota, 29 czerwca) POLSKA - Francja (17:00) Japonia - Słowenia (20:00)

Mecze o medale (niedziela, 30 czerwca) Mecz o brąz (17:00) Wielki finał (20:00)