Paryż 2024. Dwusetowe rozstrzygnięcia na piachu. Tylko w niektórych setach zaiskrzyło

Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: David Schweiner i Ondrej Perusic

Środowe zmagania na piachu pewnym zwycięstwem zainaugurowali reprezentanci Czech, David Schweiner i Ondrej Perusic. W kolejnych starciach po dwa "oczka" do tabeli dopisały Szwajcarki, Niemki i Łotyszki.

Olimpijska rywalizacja na piachu nabiera rozpędu. W środowej sesji porannej, na boiskach położonych tuż pod wieżą Eiffla, rozegrane zostały cztery mecze fazy grupowej - jeden męski oraz trzy żeńskie.

Jako pierwsi na piachu zameldowali się reprezentanci Czech: David Schweiner i Ondrej Perusic oraz Austrii: Julian Hoerl i Alexander Horst. Obie pary w premierowej odsłonie zapewniły kibicom sporo emocji, grając niemal punkt za punkt. O jeden krok do przodu w tej rywalizacji byli jednak Czesi i to właśnie oni, posyłając asa serwisowego, zakończyli zwycięsko pierwszą partię pojedynku.

Drugi set od samego początku toczył się pod dyktando czeskiego duetu. Siatkarze błyskawicznie zbudowali sobie trzypunktowe prowadzenie (10:7), by chwilę później, po skutecznym bloku wygrywać już 13:9. Trzynasty punkt był ostatnim zdobytym przez Austriaków w tym spotkaniu (13:16). Niedokładności w przyjęciu oraz seria błędów własnych nie pozwoliły bowiem parze Hoerl/Horst choćby w najmniejszym stopniu postawić się rywalom. Ostatecznie Czesi triumfowali 21:13 i zainkasowali dwa "oczka" do tabeli.

Następnie na paryskich boiskach swoje mecze rozegrały pary żeńskiej. Najpierw do akcji przystąpiły Niemki: Louisa Lippmann i Laura Ludwig, które musiały uznać wyższość Szwajcarek: Niny Brunner oraz Tanji Huberli. W pierwszym secie szwajcarska para pozwoliła rywalkom ugrać tylko 9 punków. W drugim pojawiła się walka, jednak niemieckim zawodniczkom wystarczyło sił na zdobycie zaledwie 15 "oczek".

Kolejny bój stoczyły ze sobą duety rywalizujące w grupie C. Faworytki tego spotkania, Cinja Tillmann i Svenja Mueller bez większych problemów rozprawiły się z czeską parą, Marií-Sarou Stochlovą i Barborą Hermannovą, wygrywając sety do 17 i 9. Tym samym Niemki mają już na swoim koncie dwa zwycięstwa.

W kolejnym meczu naprzeciwko siebie stanęły Łotyszki, Tina Graudina i Anastasija Samoilova oraz Paragwajki, Michelle Valiente i Giuliana Poletti. I chociaż to starcie również zakończyło się w dwóch setach, to premierowa odsłona niewątpliwie przyniosła wiele emocji kibicom.

Pierwszy set miał bardzo wyrównany przebieg, jednak zbyt duża liczba błędów ekipy z Paragwaju przesądziła o zwycięstwie Łotyszek (21:19). Nieco spokojniejsza była druga część spotkania. Duet Tina/Anastasija szybko przejął inicjatywę na boisku i pewnie wygrał do 15.

Turniej siatkówki plażowej mężczyzn w ramach igrzysk olimpijskich 2024:

David Schweiner/Ondřej Perušič (Czechy) - Julian Hoerl/Alexander Horst (Austria) 2:0 (21:18, 21:13)

Turniej siatkówki plażowej kobiet w ramach igrzysk olimpijskich 2024:

Nina Brunner/Tanja Hüberli (Szwajcaria) - Louisa Lippmann/Laura Ludwig (Niemcy) 2:0 (21:9, 21:15)

Cinja Tillmann/Svenja Müller (Niemcy) - Marií-Sárou Štochlová/Barbora Hermannová (Czechy) 2:0 (21:17, 21:9)

Tīna Graudiņa/Anastasija Samoilova (Łotwa) - Michelle Valiente/Giuliana Poletti (Paragwaj) 2:0 (21:19, 21:15)