Szachtar Mariusza Lewandowskiego z Pucharem UEFA!

Szachtar Donieck jest ostatnim klubem w historii futbolu, który wzniósł Puchar UEFA ku górze. Wspomniany klub jest zarazem pierwszym ukraińskim zespołem, który wygrał to trofeum. Stambuł przyniósł szczęście podopiecznym Mircei Lucescu, bowiem prowadzeni przez niego piłkarze po dogrywce zdołali pokonać 2:1 Werder Brema.

Niemcy przystępowali do tego starcia bez zdyskwalifikowanych Diego oraz Hugo Almeidy. Ukraińcy natomiast zagrali w najsilniejszym składzie.

Spotkanie od początku było bardzo otwarte. Na początku przewagę osiągnęli gracze z Ukrainy, którzy raz za razem starali się pokonać Tima Wiese. Już w 5. minucie w znakomitej sytuacji znalazł się Luiz Adriano, ale minimalnie spudłował. W 10. odpowiedzieli Niemcy, ale Claudio Pizarro nie zdołał wpisać się na listę strzelców.

W 20. kolejną szanse mieli podopieczni Tomasa Schaafa, ale wówczas Ozil sfaulował jednego z rywali. W 25. po akcji Prodla w sytuacji sam na sam znalazł się Luiz Adriano. Brazylijczyk zachował zimną krew, przerzucił piłkę nad Wiese i wyprowadził Werder na prowadzenie.

W 34. rzut wolny wywalczył Rosenberg, a pod nieobecność kontuzjowanego i zdyskwalifikowanego Diego do futbolówki podszedł defensor Naldo. Obrońca uderzył mocno, a fatalny w konsekwencjach błąd popełnił Pjatow i tym samym drużyna z Bundesligi zdołała doprowadzić do wyrównania.

Po 300 sekundach kolejny błąd popełnił golkiper zespołu z Ukrainy, ale Pizarro nie zdołał go wykorzystać. Po chwili znakomitym strzałem z dystansu popisał się Mariusz Lewandowski, jednak Wiese stanął na wysokości zadania, a jeszcze przed przerwą Polak znów mógł się wpisać na listę strzelców, jednak został uprzedzony przez jednego z rywali.

Po zmianie stron mecz nie był już rozgrywany w tak szybkim tempie, a i dogodnych sytuacji było mniej. W 57. świetną akcję przeprowadzili podopieczni Mircei Lucescu, ale nikt nie zdołał zamknąć akcji po wrzutce Srny. Po 120 sekundach w odpowiedzi szczęścia próbował Rosenberg, ale w dobrej sytuacji nie zdołał nawet oddać strzału.

Po fragmentach nieciekawej gry z obu stron, w 78. Pjatow w znakomity sposób wybronił strzał Pizarro, a dobijający Hunt nie zdołał dobić futbolówki do bramki. Ostatecznie regulaminowe 90 minut nie przyniosło rozstrzygnięcia i zadecydować musiała dogrywka.

Dodatkowy czas gry rozpoczął się w znakomity sposób. W 92. Wiese sparował uderzenie Srny. Po 300 sekundach na prowadzenie wyszedł klub z Ukrainy. Wówczas wspominany Chorwat podał do Jatsona, który był niepilnowany w polu karnym i po rękach bramkarza Werderu skierował futbolówkę do bramki.

Po chwili mogło być 2:2. Pjatow jednak w znakomity sposób zatrzymał Pizarro. W 105 natomiast powinno być 3:1. Willian próbował przelobować Wiese, ale ta sztuka mu się nie udała.

W drugiej części dogrywki najpierw do wyrównania mógł doprowadzić Tziolis, a w samej końcówce Claudio Pizarro, ale chociaż w drugim przypadku futbolówka znalazła drogę do bramki, to sędzia dopatrzył się faulu napastnika i dzięki tej decyzji, to Szachtach mógł wznieść trofeum ku górze.

Ten finał był trzecim w historii, w którym zagrały ze sobą dwa kluby odpadające w fazie grupowej Ligi Mistrzów oraz drugim, który został rozegrany na przedziale dwóch dni, a wszystko ze względu na czas obowiązujący w Turcji.

Mariusz Lewandowski jest czwartym Polakiem, który wygrał Pucharu UEFA oraz ósmym, który może wznieść ku niebiosom jakikolwiek z europejskich pucharów.

Od przyszłego sezonu UEFA CUP zastąpi Liga Europejska UEFA.

Szachtar Donieck - Werder Brema 2:1 (1:1, 1:1, 2:1)

1:0 - Luiz Adriano 25'

1:1 - Naldo 35'

2:1 - Jadson 97'

Szachtar Donieck: Piatow - Srna, Kucher, Czyhrynski, Rat, Ilsinho (100' Gai), Lewandowski, Fernandinho, Willian, Jadson (112' Duljaj), Luiz Adriano (89' Gladkij).

Werder Brema: Wiese - Fritz (85' Pasanen), Proedl, Naldo, Boenisch, Niemeyer (103' Tziolis), Frings, Baumann, Ozil, Pizarro, Rosenberg (78' Hunt).

Żółte kartki: Srna, Lewandowski, Ilsinho (Szachtar) oraz Frings, Fritz, Tziolis, Boenisch (Werder).

Sędzia: Luis Medina Cantalejo (Hiszpania).

Widzów: 54 000.

Triumfatorzy Pucharu UEFA w latach 1958-2001 (do roku 1971 Puchar UEFA nosił nazwę Pucharu Miast Targowych):