Serie A: Napoli krok od wicemistrzostwa! 33. gol Higuaina w sezonie, Glik znów został na ławce

Zdjęcie okładkowe artykułu: AFP / Carlo Hermann
AFP / Carlo Hermann

SSC Napoli odpowiedziało Romie zwycięstwem 2:1 nad Torino FC w meczu 37. kolejki Serie A. Gole dla aktualnego wicelidera tabeli strzelali w pierwszej połowie Gonzalo Higuain i Jose Callejon.

Napoli przed 38. kolejką Serie A ma dwa punkty przewagi nad AS Roma, z którą walczy o wicemistrzostwo Włoch i uniknięcie kwalifikacji do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Jeśli rzymianie wygrają na wyjeździe z AC Milan, zespół Maurizio Sarriego będzie musiał pokonać u siebie Frosinone Calcio. To jednak wydaje się formalnością, zwłaszcza że beniaminek stracił już szanse na utrzymanie.

Azzurri mecz w Turynie rozpoczęli od mocnego uderzenia. Od razu ruszyli do przodu i szybko złamali defensywę Torino. Najpierw Gonzalo Higuain z zimną krwią wygrał pojedynek sam na sam z Daniele Padellim i strzelił swojego 33. gola w sezonie Serie A. Lepszy dorobkiem w historii ligi w pojedynczym sezonie może pochwalić się tylko legendarny snajper Milanu połowy XX wieku Gunnar Nordahl, który w edycji 1949/1950 zdobył 35 bramek, a w kolejnej finiszował z 34 trafieniami.

Na 2:0 podwyższył Jose Callejon, który wykorzystał idealne dogranie Marka Hamsika przed bramkę. Kolejnych trafień dla Napoli nie było, choć kilka razy gol wisiał na włosku - na przykład po strzale Higuaina z dystansu, po którym piłka zatrzymała się na słupku.

W drugiej połowie Torino posiadało inicjatywę i zamieniło ją na gola kontaktowego, którego przytomnym lobem zdobył Bruno Peres. Powtórnie Pepe Reinie gospodarze już jednak nie zagrozili i mimo ambitnej postawy musieli przełknąć gorycz porażki. W końcówce sezonie grają tylko o prestiż, więc straconej szansy na remis nie powinni długo żałować.

Kamil Glik - tak jak przed tygodniem z Udinese Calcio (5:1) - całe zawody obejrzał z ławki rezerwowych. Trener Giampiero Ventura zaczął wystawiać w "jedenastce" Pontusa Janssona z myślą o kolejnym sezonie, w którym polskiego kapitana prawdopodobnie nie będzie już w Torino. Bardzo możliwe, że działacze już wiedzą, iż Glik latem przeniesie się do silniejszego zespołu.

Torino FC - SSC Napoli 1:2 (0:2) 0:1 - Higuain 12' 0:2 - Callejon 20' 1:2 - Peres 66'

Torino: Padelli - Bovo, Jansson, Silva - Zappacosta (73' Molinaro), Acquah, Vives, Benassi, Peres - Belotti, Martinez (78' Immobile).

Napoli: Reina - Hysaj, Albiol, Koulibaly, Ghoulam - Allan, Jorginho, Hamsik (81' Lopez) - Callejon (85' El Kaddouri), Higuain, Insigne (73' Mertens).

Czerwona kartka: Vives /90+3' za drugą żółtą/ (Torino).