Demolka w Gdyni, szczęśliwy Trefl - podsumowanie 26. kolejki PLK

Mistrz Polski, Asseco Prokom Gdynia rozgromił w 26. kolejce Polskiej Ligi Koszykówki PGE Turów Zgorzelec i jest tylko o krok od miana lidera przed rundą play-off. Swój mecz wygrał jednak także zespół Anwilu Włocławek, więc o tym, kto przystąpi do najważniejszej fazy sezonu z najwyższej pozycji, zadecyduje mecz w Hali Mistrzów za tydzień. Bardzo ważne zwycięstwo odnieśli koszykarze Trefla Sopot i dzięki temu unikną rywalizacji w męczącej fazie pre play-off.

Jeżeli mistrzowie Polski z Gdyni chcieli meczem z PGE Turowem Zgorzelec pokazać, kto jest murowanym kandydatem nie tylko do finału PLK, ale także złotego medalu i udowodnić jaka przepaść dzieli najlepszy klub w Polsce od reszty stawki - udało im się to w stu procentach. Jeszcze przed przerwą podopieczni Tomasa Pacesasa prowadzili różnicą aż czterdziestu jeden punktów, 65:24 (!), a ostatecznie skończyło się na zwycięstwie 95:75. Końcowy wynik nie jest jednak efektem zrywu przygranicznego zespołu, a jedynie rozluźnienia, jakie wkradło się w poczynania miejscowych. Warto zwrócić uwagę na efektywność, jaką zaprezentował w tym meczu Qyntel Woods. Amerykanin przebywał na parkiecie jedynie 18 minut, lecz w tym czasie rzucił 19 oczek, zebrał sześć piłek i rozdał pięć asyst.

Choć miazga jakiej dokonał Asseco Prokom na ekipie Turowa z pewnością była wydarzeniem 26. kolejki rundy zasadniczej, inne mecze również przyciągnęły uwagę. W Sopocie Trefl musiał wygrać, by nie patrzeć na losy wcześniej wspomnianego spotkania w kontekście zajęcia czwartego miejsca przed fazą play-off, lecz zlekceważył Kotwicę Kołobrzeg i w połowie ostatniej kwarty przegrywał nawet 52:62, po tym jak goście wygrali kilka wcześniejszych minut wynikiem 24:3. Ostatecznie jednak zryw Cliffa Hawkinsa oraz wszechstronne występy Sauliusa Kuzminskasa i Iwo Kitzingera dały Treflowi wygraną. Podopieczni Karlisa Muiznieksa nie muszą zatem rywalizować w pre play-off.

Ciekawie było również w Poznaniu, gdzie miejscowy PBG Basket długo gonił Polpharmę Starogard Gdański, by decydujący cios zadać w czwartej kwarcie. Po pierwszej połowie goście prowadzili 36:28, lecz kolejne minuty należały do zawodników Dejana Mijatovicia, a konkretne do Sasy Ocokoljica, który był bardzo blisko double-double, notując 24 punkty i dziewięć asyst.

Warto dodać, iż swój mecz bez większych problemów wygrał również Anwil Włocławek. Zespół Igora Griszczuka w pierwszej kwarcie pozwolił wyszaleć się koszykarzom Stali Stalowa Wola, by w kolejnych częściach meczu odebrać gospodarzom wszelkie argumenty (m. in. trzecia kwarta wygrana 35:22) i zwyciężyć 107:78. Rezultat ten oznacza, iż sprawa pierwszego miejsca przed fazą play-off pozostaje otwarta. Włocławian dzieli bowiem w tabeli tylko jeden punkt od gdyńskiej drużyny i ewentualna czternastopunktowa wygrana nad ekipą Pacesasa w spotkaniu, które zostało przesunięte z 25. kolejki na przyszły tydzień, oznaczałaby miano lidera dla Anwilu. Pytanie tylko, czy w obecnej formie ktokolwiek jest w stanie zagrozić gdynianom?