Euro 2016: Jakub Błaszczykowski przeszedł do historii!

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / PETER POWELL
PAP/EPA / PETER POWELL

Jakub Błaszczykowski, autor jedynej bramki w meczu Polska - Ukraina, przeszedł do historii polskiego futbolu. Piłkarz Fiorentiny jest jedynym graczem w obecnej kadrze, który zdobył bramkę na dwóch turniejach mistrzostw Europy.

Jakub Błaszczykowski w 54 minucie meczu z Ukrainą fantastycznie zachował się w polu karnym przeciwników. Po sprytnie wykonanym rzucie rożnym i podaniu od Arkadiusza Milika, Błaszczykowski zwiódł jednego z obrońców drużyny Mychajła Fomenki i precyzyjnym strzałem w górny lewy róg bramki pokonał Andrija Piatowa.

Wśród piłkarzy Adama Nawałki jest sporo piłkarzy, który uczestniczyli w turnieju rozgrywanym w 2012 roku w Polsce i na Ukrainie. Z nich tylko "Kuba" może jednak pochwalić się bramkami na dwóch mistrzowskich imprezach. Jego wyczyn może w polskiej kadrze powtórzyć jedynie Robert Lewandowski.

12 czerwca 2012 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie Polska zremisowała z Rosją 1:1 (0:1), a Jakub Błaszczykowski popisał się znakomitym trafieniem w 57 minucie. Bramkę z tamtego meczu można porównać do trafienia z Ukraińcami, a została ona strzelona nawet w podobnym czasie gry. Wówczas gol także padł w samo "okienko" bramki Rosjan, ale strzał został oddany na pełnym biegu i zza pola karnego.

Polska w 1/8 finału Euro 2016 zmierzy się z reprezentacją Szwajcarii.