Żużel. Za nami ostatnia runda i rozstrzygnięcia w cyklu Darcy'ego Warda. Znamy końcowych zwycięzców

Materiały prasowe / Judy Mackay / Na zdjęciu: Darcy Ward

Dobiegł końca tegoroczny cykl organizowany przed Darcy’ego Warda. W Banyo na przedmieściach Brisbane odbyła się piąta i ostatnia runda, a triumfował w niej Zaine Kennedy. Został on również zwycięzcą całego cyklu w głównej kategorii.

Od przejęcia ośrodka na północy Brisbane, w styczniu 2021 roku, były żużlowiec Darcy Ward organizuje sporo imprez każdego sezonu. Podobnie jest również w tym roku i na obiekcie Mick Doohan Raceway w Banyo właśnie zakończono rywalizację w jego cyklu.

Przy braku zawodników startujących w Europie w obsadzie tym razem znalazło się dziewięciu Australijczyków. Po rundzie zasadniczej najlepsza dwójka awansowała bezpośrednio do finału. Tym razem byli to Zaine Kennedy i Reid Battye, a po wygraniu swoich półfinałów dołączyli do nich Jack Morrison oraz Declan Kennedy.

Wielki finał przyniósł triumf Zaine'a Kennedy'ego, dla którego był to triumf w drugiej z pięciu rund cyklu (wcześniej wygrał trzecią). Drugi linię mety minął Battye, trzeci był brat zwycięzcy Declan Kennedy, a na czwartym miejscu uplasował się Morrison. W finale zastosowano punktację 6, 4, 2, 0. W ostatniej rundzie zabrakło zwycięzców dwóch pierwszych - Josha Grajczonka oraz Flynna Nicola.

Rywalizowano ponownie także w klasie 250cc. W wielkim finale zwyciężył Beau Bailey, pokonując kolejno Viva Muddle’a, Jordy'ego Loftusa oraz Lachlana Hawgooda. W rywalizacji w klasie 125cc ścigała się tylko dwójka zawodników. Zwyciężył Jai Bainbridge, wygrywając wszystkie osiem wyścigów z Ryderem Whitem. Ten pierwszy wygrał zmagania w całym cyklu.

Aby punkty liczono do klasyfikacji generalnej, należało wystąpić w co najmniej czterech z pięciu rund. W tych warunkach w klasie 500cc zwyciężył Zaine Kennedy (71) przed Jackiem Morrisonem (59), a trzeci był Reid Battye (52). W klasie 250cc triumfował z kolei Viv Muddle (74), drugi był Lachlan Hawgood (45), a trzeci Jai Bainbridge (11).

Na obiekcie Mick Doohan Raceway na 5 października zaplanowano jeszcze turniej Kennedy Cup (impreza poświęcona Wayne'owi Kennedy'emu - ojcu Zaine'a i Declana), w którym - podobnie jak w ubiegłych latach - będą rywalizowały połączone drużyny z żużla i sidecarów.

Dodatkowo w połowie listopada odbędzie się tam jeszcze turniej indywidualny Solo Masters. Na początku przyszłego roku z kolei rozegrane zostaną dwa większe wydarzenia - ostatni finał Indywidualnych Mistrzostw Australii oraz międzynarodowy turniej Darcy Ward Invitational.

5. runda BRTS Darcy Ward Speedway Championship - Banyo, 14 września 2024:
1. Zaine Kennedy - 14+6 (3,3,3,3,2) - 1. miejsce w finale
2. Reid Battye - 13+4 (2,3,3,2,3) - 2. miejsce w finale
3. Declan Kennedy - 11+3+2 (2,3,2,1,3) - 1. miejsce w półfinale + 3. miejsce w finale
4. Jack Morrison - 12+0 (3,2,3,3,1) - 1. miejsce w półfinale + 4. miejsce w finale