Pierwszy trzysetowy bój na piasku

Getty Images / Ezra Shaw / Na zdjęciu: Mariafe Artacho i Taliqua Clancy

Australijki Mariafe Artacho i Taliqua Clancy potrzebowały trzech setów, by udanie zainaugurować zmagania w ramach igrzysk olimpijskich 2024. W wieczornych spotkaniach mężczyzn i kobiet nie doszło do większych niespodzianek.

Rywalizacja mężczyzn w ramach turnieju siatkówki plażowej rozpoczęła się już wcześniej. Zwycięstwa odnieśli faworyci do złotego medalu Szwedzi David Ahman i Jonatan Hellvig, a także niespodziewanie Kubańczycy Noslen Diaz Amaro oraz Jorge Luis Alayo Moliner (relacja TUTAJ).

W grupie D tak samo, jak wspomniana kubańska para, udany start zaliczył duet z Brazylii - George i Andre. Faworyci bez żadnych problemów rozprawili się z Monakijczykami Mohamedem Abichem i Zouheirem Elgraouim. Zdecydowana dominacja miała miejsce w drugim secie, zakończonym triumfem do 10.

Z kolei w grupie A tak samo, jak wymienieni wcześniej Szwedzi, od zwycięstwa zmagania rozpoczęli Katarczycy Cherif i Ahmed Tijan. Po dwóch wyrównanych setach (21:19, 21:18) ich wyższość musieli uznać Włosi Samuele Cottafava oraz Paolo Nicolai.

Zainaugurowane zostały także zmagania kobiet, gdzie rozegrane zostały dwa spotkania grupy B. Ze zwycięstw cieszyły się Australijki Mariafe Artacho i Taliqua Clancy oraz Amerykanki Kristen Nuss i Taryn Kloth.

Liderem jest obecnie para ze Stanów Zjednoczonych, bo potrzebowała dwóch setów, by ograć Kanadyjki Heather Bansley i Sophie. Większej walki w tym pojedynku nie było (21:17, 21:14).

Nie można tego powiedzieć o spotkaniu siatkarek z Australii przeciwko Chinkom Chen Xue i Xinyi Xia. Otóż dopiero trzeci set zadecydował o tym, która z par odniesie końcowy triumf. W pierwszej górą były Artacho i Clancy po grze na przewagi 22:20, natomiast w drugiej musiały uznać wyższość rywalek (14:21). Decydująca partia zakończyła się wynikiem 16:14 na korzyść zawodniczek z Oceanii.

Turniej siatkówki plażowej mężczyzn w ramach igrzysk olimpijskich 2024:

George/Andre (Brazylia) - Mohamed Abicha/Zouheir Elgraoui (Monako) 2:0 (21:18, 21:10)

Samuele Cottafava/Paolo Nicolai (Włochy) - Cherif/Ahmed Tijan (Katar) 0:2 (19:21, 18:21)

Turniej siatkówki plażowej kobiet w ramach igrzysk olimpijskich 2024:

Chen Xue/Xinyi Xia (Chiny) - Mariafe Artacho/Taliqua Clancy (Australia) 1:2 (20:22, 21:14, 14:16)

Kristen Nuss/Taryn Kloth (USA) - Heather Bansley/Sophie (Kanada) 2:0 (21:17, 21:14)