Adam Nawałka z rekordem wszech czasów

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Bartłomiej Zborowski
PAP / Bartłomiej Zborowski

Reprezentacja Polski nie przegrała żadnego z dziesięciu ostatnich meczów o punkty, co oznacza, że Adam Nawałka wyrównał selekcjonerski rekord wszech czasów. Takiej serii nie miały nawet legendarne drużyny Kazimierza Górskiego i Antoniego Piechniczka!

Ostatniej porażki w meczu o punkty Polacy doznali 4 września 2015 roku z rąk Niemców, którym ulegli (1:3) w spotkaniu 7. kolejki el. Euro 2016. Od pojedynku we Frankfurcie minęło już 399 dni, a Biało-Czerwoni nie znaleźli w tym czasie pogromcy. Pięć spotkań zespół Adama Nawałki wygrał, a pięć zremisował. Do tej drugiej kategorii zaliczane są też mecze 1/8 i 1/4 finału Euro 2016 ze Szwajcarią i Portugalią.

Takiej serii, jaka jest teraz udziałem zespołu Adama Nawałki, nie miały nawet legendarne drużyny Kazimierza Górskiego i Antoniego Piechniczka, które zdobyły dla Polski srebrne medale MŚ 1974 i MŚ 1982. Reprezentacje Górskiego i Piechniczka najdłużej były niepokonane przez osiem kolejnych spotkań, a obie serie dobiegły końca w przedostatnich meczach wspomnianych mundiali.

Sobotnim meczem z Danią (3:2) Adam Nawałka wyrównał selekcjonerski rekord wszech czasów reprezentacji Polski pod względem kolejnych spotkań o punkty bez porażki, który w 1993 roku ustanowił...Andrzej Strejlau. Między 14 listopada 1990 a 8 września 1993 roku prowadzeni przez niego Polacy nie przegrali żadnego z 10 spotkań o punkty el. Euro 1992 i MŚ 1994. Co ciekawe, gdy serię Biało-Czerwonych przerwali Anglicy, reprezentacja wpadła w spiralę porażek i przegrała też pięć następnych spotkań.

Istnieje jednak zasadnicza różnica między tymi seriami: zespół Strejlaua śrubował ją grał tylko w spotkaniach eliminacyjnych, a na passę drużyny Nawałki składa się też pięć spotkań Euro 2016. Turniej we Francji był pierwszym w historii rangi mistrzowskiej, podczas którego Polacy nie doznali ani jednej porażki.

Rekordowa seria reprezentacji Polski bez porażki w meczu o punkty trwała natomiast 14 spotkań i pracowali na nią dwaj selekcjonerzy. Zapoczątkował ją Ryszard Kulesza, pod którego skrzydłami Biało-Czerwoni nie przegrali sześciu meczów o stawkę, a passę kontynuował Piechniczek, który na początku 1981 roku zastąpił Kuleszę na stanowisku selekcjonera.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt: reprezentacja Polski po raz ostatni w meczu o stawkę przegrywała dokładnie rok temu. Od 62. minuty rozegranego 8 października 2015 roku spotkania 9. kolejki el. Euro 2016 ze Szkocją (2:2) przegrywaliśmy 1:2, a remis Biało-Czerwonym rozpaczliwym wślizgiem w tańczącą na linii bramkowej piłkę uratował Robert Lewandowski.

W kolejnych meczach z Irlandią, Irlandią Północną, Niemcami, Ukrainą, Szwajcarią, Portugalią, Kazachstanem i Danią rywal nie był na prowadzeniu nawet przez sekundę. To łącznie już 780 minut bez potrzeby gonienia wyniku.

Co ważne, pod wodzą Adama Nawałki Biało-Czerwoni rozegrali już 17 spotkań o stawkę, a przegrali tylko jedno - wspomniany na początku mecz 7. kolejki el. Euro 2016 z Niemcami.